Sunucu Sanallaştırma

Bu konuda daha fazla bilgi almak için doğrudan çözüm danışmanımızla temasa geçebilirsiniz.

satis@ltsbilisim.com.tr 0212 705 05 87

sanallastirmaGünümüzün x86 sunucularının mimarisi, bu sunucuların bir defada sadece bir işletim sistemiyle çalışmasına olanak veriyor. Sunucu sanallaştırması; işletim sistemini ve uygulamaları fiziksel donanımdan ayırarak, x86 sunucuların geleneksel bire bir mimarisinin kilidini açıyor ve böylece daha düşük maliyetli, çevik ve basitleştirilmiş sunucu ortamına olanak sağlıyor. Çoklu işletim sistemleri sunucu sanallaştırmasını kullanarak, her biri arka plandaki sunucunun bilgi işlem kaynaklarına erişim elde eden sanal makineler olarak tek bir fiziksel sunucuda çalışabilirler. Sunucu sanallaştırması, günümüzün x86 sunucularının potansiyelini açığa çıkarıyor. Çoğu sunucu, kapasitesinin yüzde 15’inden daha azında çalışıyor; bu, sadece oldukça verimsiz bir durum oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda sunucu dağınıklığı ve karmaşıklığını da beraberinde getiriyor.

Avantajları nelerdir?

Sanallaştırmanın temel avantajlarından biri işletmelerin BT maliyetlerini azaltabilmesidir. Örneğin birden fazla sunucu kullanan bir işletme sunucu sanallaştırması kullanarak fiziksel sunucu sayısını azaltabilir böylece bakım ve güvenlik maliyetlerini azaltabilir. Ayrıca mevcut donanım yatırımlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza olanak tanır. Yeni bir bilgisayar, dizüstü bilgisayar ya da sunucu almak yerine sahip olduğunuz donanımın kullanımını geliştirebilirsiniz. Üstelik daha fazla donanım eklemenize gerek kalmadan olağanüstü kurtarma amaçlı yedek sistemleri kolayca kurabilirsiniz. Sanallaştırma aynı zamanda işletme maliyetlerinizden tasarruf etmenizi sağlar (örneğin enerji faturaları). Fiziksel bilgisayarınızı zaten kullanıyor olduğunuzdan sanallaştırmanın eklenmesi temel harcamalarınızda herhangi bir artışa neden olmadan ya da bir sunucu barındırmak için daha fazla fiziksel alan ihtiyacı ortaya çıkmadan daha fazla bilişim gücüne sahip olmanızı sağlayabilir. Sanallaştırmanın ardından, ister sahada iste bulutta olsun, içeriğin sunucunuzdan yeni donanımınıza aktarılması ciddi miktarda daha hızlı gerçekleşir. Bu da özellikle Windows Server 2003 kullanıyorsanız yükseltme işlemini çok daha basit hale getirir. 14 Temmuz 2015 tarihinde bu ürün için destek verilmemeye başlayacaktır (Windows Small Business Server 2003 dahil olmak üzere). Sermaye maliyetlerinizi azaltmak, BT yatırımlarınızı en üst seviyeye çıkarmak ve büyümekte olan işletmeniz için ölçeklendirilebilir veri depolama ve uygulama desteği almak için hemen bir sanal platforma yükseltin.

Sanallaştırmanın bulut teknolojisinden farkları nelerdir?

Sanallaştırma ve bulut bilişim birbiriyle ilişkili olmakla birlikte aynı şeyler değildir. Her ikisi de bilişim kaynaklarından en iyi şekilde yararlanarak altyapı maliyetlerini azaltmak üzere sunulan farklı yöntemleri temsil eder. Bulut bilişim, kurumsal hizmet ya da uygulamaların dağıtılmış bilgisayarlardan oluşan bir ağda çalıştırılmasına olanak tanır. Herkese açık bulut hizmetleri web tabanlı e-posta ya da Office 365 gibi abonelik hizmetleri ya da Skype veya Lync gibi çevrimiçi iletişim hizmetleri olabilir. Diğer yandan özel bir bulut şirketinizin ya da bir BT çözümleri sağlayıcısının sunucularında barındırılan özelleştirilmiş hizmetler sunar. Hibrid bulut çözümleri hem herkese açık hem de özel bulutların çeşitli özelliklerini kullanır. Her durumda bulut hizmetleri gerçek bir sunucu donanımı tarafından sunulur gibi görünmekle birlikte sanal donanımlar tarafından sunulur. Sanallaştırma bulut bilişimin kilit bileşendir ancak sadece kendi başına dahi sanallaştırma her boyuttaki işletme için çeşitli avantajlar sunabilir.

Donanım kullanılabilirliği arttırılarak fiziksel sunucu üzerindeki operasyon ve bakım maliyetleri düşürülebilmektedir.
Hızlı ve verimli kurulum yapılabilmesi sayesinde yazılım ve donanım testlerinin kolayca yapılabilmesi sağlanabilmektedir.
Bir fiziksel sunucu üzerinde birden çok sunucu hizmeti çalıştırılabildiğinden, sistem kurulumunda harcanan toplam maliyet düşürülebilmektedir.
Tek bir lisansla birden çok sanal cihaz üzerine aynı yazılım kurulabildiğinden, yazılım maliyetleri azalmaktadır.
Tek fiziksel sunucu üzerinde istenilen birçok servisin çalıştırılabilmesi sayesinde, bir rack(sunucu rafı)üzerinde 30’a yakın hizmetin verilebilmesi sağlanmaktadır.
Daha az sayıda fiziksel sunucunun ihtiyacı karşılayabilmesi sayesinde sistem odalarında harcanan elektrik ve soğutma giderleri düşmektedir.

Sanallaştırma küçük ve orta ölçekli işletmelere nasıl yardımcı olur?

Kanadalı BT hizmet sağlayıcısı Genatec hizmet verdiği küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşan müşterilerinin büyük bir kısmı için kurum içi BT ekibi gibi hizmet sunar. On altı yılın üzerinde bir süredir sektörde hizmet sunan Genatec aslında tek bir pakette tüm müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan yerinde çözümler sunmaktaydı. Ancak müşterilerinin büyük bir kısmı yıllar önce kurulmuş olan eski yazılım ve donanımlar nedeniyle aksaklılar yaşamaktaydı. Güvenilirlik ve performans sorunları yaşamakta olmalarına rağmen yeni teknolojiye yatırım yapma arzusu göstermemekteydi. Bu durumda sanallaştırma imdada yetişti! Genatec, Windows Server 2012 R2 ile Office 365 kullanımını tavsiye eder. Bir otel zinciri olan tek bir müşterisi için Genatec 16 sunucuyu Hyper-V ile sanallaştırılmış iki adet fiziksel sunucuya dönüştürmüş ve e-posta hizmetlerini de Office 365’e geçirmiştir. Şirket, kritik sistemleri için tam yedeğe sahip olmuş ve sunucu satın alma ve bakımı ile yazılım lisanslama maliyetleri söz konusu olduğunda beş yıl içinde sunucu alanında 500.000 $ tasarruf yapmıştır. Diğer müşterisi olan bir ilaç şirketi dört farklı konumda çok sayıda sunucuya sahip olup uygulama yedekliliğini sağlayabilmek için pahalı bir depolama alan ağı kullanmaktaydı. Windows Server 2012 R2’ye yükseltme gerçekleştirerek Genatec sunucu sayılarını azaltmış ve olağanüstü durum koruma amacıyla çalıştırdıkları kilit öneme sahip sunucu örnekleri ve uygulamaları yedeklemiştir. Fiziksel sunucuları azaltarak şirket binlerce dolar tasarruf yapmış aynı zamanda işleri ile birlikte büyüyecek güvenilir bir çözüme sahip olmuştur.

Analiz Çözümleri

Sanallaştırma denildiğinde, ilk akla sunucu sanallaştırma ile birden fazla işletim sistemini tek bir fiziksel sunucu içinde yürütebilirsiniz. Sunucu sanallaştırma yatırımları kısa dönemde önemli getiriler sağlarken, sanallaştırmaya gerektiği kadar önem verilmemesi ve yeterli yatırımlar yapılması operasyon, yönetim ve güvenlik açıklarım gibi riskleri doğurur.

LTS Bilişim olarak profesyonel desteğe ihtiyacı olan şirketlere bu alanda da geniş çözüm portföyümüzle hizmet vermekteyiz;

Sanallaştırma kapsamını belirlemek
İş yüklerinin listesi oluşturma
Kapasite planlama
Yedekleme ve hata toleransı
Host tasarım ve topolojisi
İş yükü barındırma ve yük dengeleme
Veri depolama tasarımı
Network tasarımı

Profesyonel Hizmetler

Bulut bilişim ve sanallaştırma sisteminin iç ve dış bileşenleri ile birlikte çalışabilirliğinin, yoğunluğunun, kullanım sıklığı ve performansının incelenmesi ve analiz edilmesidir. Bu amaçla hizmetimiz, veri toplama ve yorumlama çalışmalarının yapılmasını, dokümante edilmesini ve raporlanmasını da kapsar. İlgili sistem üzerindeki servis ve kaynakların kullanım şekli, durumları, yapılandırma, donanım ve yazılım özelliklerinin performansa olan olumlu ya da olumsuz etkileri, iyileştirme amaçlı öneri ve yorumlama içerikli bilgilendirmeleri de bu hizmet dahilinde müşterilerimize sunulmaktadır. Bu çalışma, ilgili sistem üzerinden veri toplayabilecek araçları ise gerekli kılmaktadır.

Sanallaştırma Performans Analizi
Sanallaştırma Teknolojileri Altyapı İnceleme ve Analizleri
Sanallaştırma Health Check Çalışmaları
Bulut Bilişim ve Sanallaştırma Ağ Yapısı İnceleme ve Analizleri
İş Sürekliliği Danışmanlığı
Uyumluluk Taraması ve İnce-Ayar Çalışmaları
Veri depolama tasarımı
Yapılandırma Çıkarma

Kurulum ve Geçiş Hizmetleri

Çatısı altında ile bulut bilişim ve sanallaştırma altyapısında yer alan ürünlerin kurulum, sürüm geçişleri, sanallaştırma altyapısının barındığı sistemlerin coğrafi yedekliliği ve başka veri merkezleri ile entegre çalışması konularında metodolojik çözümler sunuyoruz.

Ölçme ve analiz etme
Yöntem belirleme
Tasarım ve planlama
Uygulama
Takip ve inceleme
Test
Değerlendirme
Raporlama

happy
Mutlu Alışverişin adresi olan Happy Center IT çözümlerinde mutluluğu LTS Bilişim ile seçti.

Artan IT iş yükünü ve Sunucu,Veri Depolama,Sanallaştırma ve Network Ağ çözümlerinde artan IT iş yükünü LTS Happy Center artan iş yükü ile bütün süreçlerini tekrardan gözden geçirmek, eksikleri tamamlamak ve belli süreçleri optimize etmek üzere bir proje başlatmaya karar verdi.Bu projenin gerçekleştirilebilmesi için gereken altyapı içerisinde gereksinimlerin tanımlanabilmesi, tasarımın yapılabilmesi,yönetiminin sağlanabilmesi gerekiyordu.

LTS Bilişim Sunucu, Veri depolama, Sanallaştırma ve Network ağ yönetimin sistemlerini yapılandırarak Happy Center artan iş yükünü minimize etti.
saglikbakanligi
LTS Bilişim, sağlık kurumlarıyla olan tecrübelerini ve hastanelerin IT ihtiyaçlarını tedarik etme konusundaki başarısını Samsun Halk Sağlığı Merkezinde de göstermiştir.


NEC & VmWare ile sağlamış olduğu sanallaştırma projesini anahtar teslim tamamlamak ile birlikte kurum Bilgi İşlem Müdürlüğüne teslim etmiştir.
tersan
a
manesol
Türkiye’nin en hızlı büyüyen oteller zinciri olan Manesol Sunucu,Veri depolama ve Sanallaştırma çözümlerinde LTS Bilişim seçti.

Manesol IT ile yapılanma sürecinde sunucu,LTS Bilişim ile veri depolama, sanallaştırma çözümleriyle işlemlerini minize ederek müşterilerine daha kaliteli bir hizmet vermeye başladı.