Uygulama Sanallaştırma

Geleneksel dağıtık uygulama yaygınlaştırma işlemi, artık çok karmaşık ve maliyetli bir hale gelmiştir. IT sürekli bir biçimde, güncel kalabilmek için, yüzlerce belki binlerce cihazın üzerinde çalışan yeni uygulama sürümlerinin güncellenmesi ve yamalanması ile mücadele etmektedir. Bu nedenle birçok kullanıcı cihazı doğru bir biçimde güncellenememektedir. Bu arada kullanıcı cihazları üzerinde barındırılan uygulamalar ve verinin güvenli olmamasından doğan çakışmalar oluşmakta ve bu da cihazların yavaşlamasına ve hatta bazen crash olmasına yol açmaktadır. Bu durum üretkenliği azaltmakta ve maliyetli yardım merkezi çağrılarına yol açmaktadır.

Sonuç olarak, IT harcamaları sürekli artarken, verilen hizmet kalitesi düşmekte, yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi sağlanamamakta ve iş beklentileri karşılanamamaktadır.

Uygulamaları sanallaştırmanın firmanıza ne faydalar getireceği konusuna gelirsek;

  • Uygulamalar artık merkezi şekilde yönetildiğinden dolayı, tek tek bilgisayarlara kurulumu, güncellemesi, gerektiğinde kaldırılması gibi işlemlerle uğraşmazsınız.
  • Kullanıcı bilgisayarlarında farklı uygulamalar barındırılabileceğinden, birbiri ile çakışma sorunları ile çakışabilmekte ve zaman zaman hata verebilmektedir. Sanallaştırma ile bu uygulamalar tamamen ayrıştırıldığından dolayı böyle bir problemle karşılaşmazsınız.
  • Birbiri ile bağlantılı uygulamalar tek bir yapıda konsolide edilebilir.
  • Uygulamalar son kullanıcı bilgisayarında yüklü olmadığı için kasıtlı ya da yanlışlıkla silme durumunda hiçbir kaybınız olmaz.
  • Güncelleme işlemi sadece uygulamanın kurulu olduğu ana makinede yapılır, kullanıcı bilgisayarları ile işiniz olmaz.
Uygulama sanallaştırma kategorisinde Microsoft, VMware ve Citrix ürünleri yine en bilinen ve kullanılan çözümlerdir.