Sistem

HPE SimpliVity’nin Yeni Yazılım Sürümlerindeki Yenilikler

HPE kısa süre önce HPE SimpliVity için yeni bir yazılım paketi duyurdu ve en son sürümü v4.1.2’ye getirdi.

HPE SimpliVity 380 Gen10 G Node için Çift Disk Desteği

HPE SimpliVity, verileri farklı hata senaryolarına karşı birden çok düzeyde korur. HPE SimpliVity, en ayrıntılı düzeyde, HPE Smart Array denetleyicisinden yararlanarak RAID setlerini kullanarak VM’ler ve tüm yedeklemeler dahil olmak üzere verileri SSD disk arızasına karşı korur.

Bazı HPE SimpliVity Gen10 donanım hızlandırmalı node’lar, aynı node içinde iki SSD’nin aynı anda arızalanmasına karşı sorunsuz koruma sağlamak için RAID6 özelliğine sahipti. Yeni HPE SimpliVity 380 Gen10 G node’ları veya yazılımla optimize edilmiş node’lar, varsayılan olarak Katman 1 depolama için RAID10 ve Katman 2 depolama için RAID5 özelliğine sahiptir.

OmniStack v4.1.2 ile artık disk grubu başına iki disk sürücü arızasını tolere etmek için RAID6’yı veya çift disk esnekliğini seçebilirsiniz. Node kapasitesine bağlı olarak HPE SimpliVity Node’u başına birden çok disk grubunuz olabileceğini unutmayın, böylece node’lar ikiden fazla eşzamanlı disk arızasını tolere edebilir.

Bir örnek vermek gerekirse ; Çift disk esnekliği ile yapılandırılmış HPE SimpliVity 380 Gen10 x6 (7,5 TB) node’u, Katman 1 için bir RAID10 ADM (2+2+2) ve Katman 2 için bir RAID6 (4+2) sunar. Node, iki eşzamanlı disk grubu başına disk hatası ve node başına iki adede kadar eşzamanlı disk hatasını tolere edebilir.

HPE SimpliVity 380 Gen10 x12 (15 TB) nodeleriyle karşılaştıralım. Çift disk esnekliği ile yapılandırılmış x12 (15TB) modeli, Katman 1 için iki RAID10 ADM (2+2+2) sunar ve Katman 2 depolamada iki RAID6 (4+2) disk grubuna sahiptir. Node, disk grubu başına iki eşzamanlı disk arızasını ve node başına dört adede kadar eşzamanlı disk arızasını tolere edebilir. Bu gayet verimli ve etkileyici bir yapıya geldiğini bizlere göstermektedir.

Veri yedekliliği için daha fazla disk kullanıldığından, ekstra esneklik, kullanılabilir kapasitede bir azalma ile birlikte gelir. Bu özelliği yalnızca bir düğüme hizmet vermenin ortalamadan daha uzun sürebileceği bazı dağıtımlar için önerebiliriz.

 

HPE Sanal Makine Çoğaltma Panosu

Müşterilerimin çoğu, HPE SimpliVity Intelligent Workload Optimizer (IWO) ve VMware vSphere Distributed Resources Scheduler’ın (DRS) VM’leri ve replika kümelerini akıllıca yerleştirmesine izin veriyor. IWO ve DRS, uygulamaların zirvede çalışmasını sağlamak için CPU, bellek ve depolama ölçümlerine dayalı olarak node’lar arasında iş yüklerini dengeleyerek birlikte çalışır. HPE SimpliVity’nin kendi kendini ayarlamasına ve en iyi uygulama performansını sağlamasına izin veren bir ayarla ve unut yaklaşımıdır.

Bazı müşteriler, küme içindeki sanal makine çoğaltmalarının konumu hakkında daha fazla bilgi istedi. HPE SimpliVity v4.1.2, HPE SimpliVity birleştirme menüsünde yeni bir Sanal Makine Kopya Ayrıntıları görünümü getiriyor.

Yeni görünüm, farklı vCenter’ların arkasında bile HPE SimpliVity Federation’daki tüm sanal makineler için sanal makine replikaları hakkında ayrıntılı bilgiler gösterir.

Yeni görünüm, VM adı, veri deposu ve küme konumu, ana bilgisayar, birincil ve ikincil çoğaltmanın Sanal Denetleyici IP adresi, yedekleme ilkesi ve VM güç durumu gibi ayrıntıları gösterir. Görmek istediğiniz VM’leri hızlı ve kolay bir şekilde belirlemek için tüm görünümleri filtreleyebilirsiniz.

Gelişmiş HPE InfoSight Raporlaması

HPE OmniStack v3.7.8 ile HPE SimpliVity için HPE InfoSight’ı kullanıma sunduk ve zaman içinde birçok iyileştirme elde ettik. HPE OmniStack v4.1.2, gelişmiş donanım entegrasyonu ve izleme sağlar.

Son HPE OmniStack sürümü, HPE InfoSight Sunucu özelliklerini HPE SimpliVity Altyapısı ile bütünleştirir. Sunucu donanım bileşenlerinin tüm Aktif Sağlık Sistemi durumunun HPE InfoSight Portal üzerinde izlenmesine olanak tanır.

Aktif Sağlık Sistemi, binlerce sistem parametresinin sürekli donanım sağlığı izlemesini sağlar ve sağlık ve hizmet uyarılarını kesin zaman damgalarıyla birleştirir. Herhangi bir donanım bileşeni arızalanırsa, sorun giderme sürecini başlatmak için otomatik olarak bir destek talebi açar.

Yeni HPE InfoSight Sunucu entegrasyonu, bu makalede listelenemeyecek kadar çok yeni özellik getiriyor, ancak bunları üç ana kategoride özetleyebilirim:

Planlama görünürlük: Tüm veri merkezlerindeki tüm node’lar ayrıntılı envanter, sağlık ve operasyonel panolar sağlar.

Tahmine Dayalı Sağlık Servisi: Tahmine dayalı imza tespiti, parça arızası için tahmine dayalı analitik, üretici yazılımı analitiği ve otomatik durum oluşturma sağlar.

Güvenlik uyarıları ve analizleri: Güvenlik açığı tespiti, oturum açma saldırısı tespiti, DoS saldırısı tespiti ve genel sunucu güvenlik riski tespiti sağlar.

HPE InfoSight Sunucu entegrasyonu, yeniden yapılandırma gerektirmeyen HPE OmniStack v4.1.2 veya daha yenisini çalıştıran tüm HPE SimpliVity Gen10 node’larında mevcuttur. Yeni işlevselliği etkinleştirmek için HPE InfoSight ana bilgisayar izleme seçeneğini değiştirin ve iLO kimlik bilgilerini girin; ek ajan gerekmez. Artık, ortamınızı kontrol etmek zorunda kalmadan, ortamınızın periyodik kontrollerini almak için e-posta bildirimlerine abone olabilirsiniz.

HPE InfoSight Sunucu entegrasyonu, bu yılın başlarında HPE OmniStack v4.1.1U1 ile tanıttığımız HPE SimpliVity Wellness Dashboard’u tamamlıyor. HPE SimpliVity Wellness Dashboard ile donanım, yazılım ve harici hatalar dahil olmak üzere HPE SimpliVity ana sisteminizin sorunlarını ve çözümlerini görebilirsiniz.

Sağlık kontrol paneli, HPE SimpliVity sisteminden oluşturulan uyarı akışında imzalı gözaltı sunar. Her algılama, HPE InfoSight’ta farklı önem dereceleriyle anında görüntülenir: Kritik, Uyarı ve Bilgilendirme.

Oluşturulan her uyarı, aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi durumu ve önerilen bir çözünürlüğü görüntüler.

Veri Koruma ve Güvenlik Geliştirmeleri

HPE SimpliVity platformu, kapsamlı ve yerel veri koruma ve kurtarma yetenekleriyle tanınır ve veri korumayı ayrıntılı olarak ele alan önceki makale yazdım. Bu yılın başlarında, HPE OmniStack v 4.1.1U1’in piyasaya sürülmesiyle veri koruma yeteneklerini önemli ölçüde genişletildi. Aşağıda en alakalı iyileştirmeleri ele alıyorum.

HPE StoreOnce Veri Değişmezliği

Fidye yazılımı saldırılarının artması ve kötü amaçlı yazılımların çoğalmasıyla, yedeklerinizi kötü niyetli saldırılardan korumak istiyorsunuz. Değiştirilemez bir yedekleme, yedekleme verilerinizin sabit, değiştirilemez olduğu ve saklama süresi boyunca silinemeyeceği, değiştirilemeyeceği, kötü amaçlarla şifrelenemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Değişmez yedeklemeler, verilerin her zaman kurtarılabilir ve istenmeyen ve öngörülemeyen kazalardan korunan bir kopyasına sahip olmanızı sağlamak için gereklidir.

HPE OmniStack v4.1.1U1, HPE StoreOnce Catalyst Mağazaları için Veri Değiştirilemezlik desteği sunarak fidye yazılımı saldırılarına, kazara yedekleme silmeye veya sistem yöneticisi kimlik bilgileriniz çalınıp size karşı kullanıldığında daha kötü durumlara karşı gelişmiş koruma ekler.

HPE SimpliVity’de Veri Değiştirilebilirlik yedeklemelerini etkinleştirmek için, HPE StoreOnce Catalyst Store’da Veri Değiştirilebilirlik seçeneğini değiştirin ve yedeklerin değiştirilemez olmasını istediğiniz saklama süresini ayarlayın.

Data Immutability’yi etkinleştirdiğinizde, HPE StoreOnce üzerindeki HPE SimpliVity yedeklerinin süreleri dolana kadar silinemeyeceğini unutmayın; özelliği açmadan önce kapasite planlamasını önermemin nedenlerinden biri de bu.

HPE Bulut Depolama Bankası

HPE OmniStack v4.1.1U1 ile sunulan bir başka harika özellik de HPE Cloud Bank Storage desteğiydi. HPE Cloud Bank desteği ile HPE SimpliVity yedeklerinizi Azure, AWS ve Scality RING dahil tercih ettiğiniz buluta kopyalayabilir veya taşıyabilirsiniz.

HPE Cloud Bank Storage yeni değil, bir süredir var ama artık HPE SimpliVity ve HPE StoreOnce Catalyst Stores ile destekleniyor.

HPE Cloud Bank’ta yeniyseniz, bu, uzun vadeli veri saklama maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan HPE StoreOnce sistemlerinin bir özelliğidir. HPE Cloud Bank, bulut tabanlı depolamadan yararlanırken verilerinizin ikinci veya üçüncü bir kopyasına iş yeri dışında farklı bir arıza etki alanında sahip olmanıza izin verir. Yedekleme verilerini depolamak için harici nesne depolama kullanan HPE StoreOnce Catalyst’in bir uzantısıdır.

HPE Cloud Bank Storage, Microsoft Azure Blob depolama, Scality RING yazılımı ve Amazon Web Services (AWS) gibi birden fazla şirket içi ve bulut tabanlı nesne depolama hedefini destekler. Veri egemenliği gereksinimlerinize uyduğunuzdan emin olmak için tercih ettiğiniz bulut depolama örneği konumunu seçebilirsiniz.

HPE SimpliVity, harici yedeklemeleri etkinleştirmek için yerel bir HPE StoreOnce cihazı veya VSA gerektirir; ardından, HPE SimpliVity yedeklerinizi tercih ettiğiniz bulut sağlayıcınıza taşımak veya kopyalamak için HPE StoreOnce Catalyst Copy’yi kullanabilirsiniz.

HPE SimpliVity Yaşam Döngüsü Yönetiminde İyileştirmeler

Hak ettiği ilgiyi görmeyen yeni özelliklerden biri de VMware ESXi, sunucu sabit yazılımı ve HPE OmniStack sürümlerinin ayrıştırılmasıdır.

HPE OmniStack v4.1.1U1’den önce, yükseltme paketleri sunucu ürün yazılımı, VMware ESXi yazılımı ve HPE OmniStack yazılımını içeriyordu. ESXi’nin daha yeni bir sürümüne her yükseltme yapmak istediğinizde, yeni bir HPE OmniStack sürümünün uyumlu olmasını beklemeniz gerekiyordu.

HPE OmniStack v4.1.1U1’den bu yana, sunucu sabit yazılımı ve VMware ESXi, HPE OmniStack yazılım sürümünden ayrılmıştır ve yeni bir HPE OmniStack sürümünü beklemeden bunları bağımsız olarak yükseltmenize olanak tanır. Bu özellik, yeni bir HPE OmniStack sürümü yayınlanırken en son üretici yazılımı ve ESXi sürümü ile güncel kalmanıza olanak tanır.

HPE SimpliVity Upgrade Manager v4.1.1’den bu yana yalnızca istediğiniz bileşenleri yükseltebilirsiniz. Yeni bir HPE OmniStack sürümünü beklemek yerine, sık sık güncellenen yeni bir HPE SimpliVity Birlikte Çalışma Kataloğu, Yükseltme Yöneticisine hangi VMware ESXi sürümlerinin desteklendiğini söyler. HPE SimpliVity Birlikte Çalışma Kataloğu, tüm nitelikli yükseltme paketlerinin tüm meta verilerini içeren dijital olarak imzalanmış bir JSON dosyasıdır.

Artık ESXi’nizi ve sabit yazılımınızı HPE SimpliVity sürüm döngülerinin dışında güncelleyerek güvenlik açıklarını daha hızlı ele almanıza ve VMware’in getirdiği yeni özelliklerden yararlanmanıza olanak tanır.

Çeşitli İyileştirmeler

Güvenlik İyileştirmeleri : HPE SimpliVity artık ortak anahtar altyapısını (PKI) kullanmanıza izin vermek için harici Sertifika Yetkilisi (CA) imzalı sertifikaları destekliyor. Ek olarak, HPE SimpliVity’de yalnızca Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) 1.2 desteklenir. Bu iki ekleme, HPE SimpliVity altyapınızı eskisinden daha güvenli hale getirir.

Dijital İmzalar : Tüm HPE SimpliVity yazılımları artık HPE’nin daha güvenli ürünler sunma taahhüdünün bir parçası olarak dijital olarak imzalanmıştır ve platform, HPE dijital imzalarını doğrulayabilir.

Yedek Raporlama : Önceki bir sürümde, HPE SimpliVity eklentisi, Harici Yedeklemeler dahil olmak üzere yedekleme raporlarını HPE StoreOnce ve HPE Cloud Volumes’a aktarmanıza izin veriyordu, ancak bunun için Yönetim Sanal Aygıtı (MVA) gerekiyordu. HPE OmniStack v4.1.1U1’den bu yana eş yönetimli bir federasyonda yedek raporlar oluşturabilirsiniz. Yedekleme raporlarını HPE InfoSight’tan da dışa aktarabileceğinizi unutmayın.

Bakım Modu İşlemi : HPE SimpliVity basitliğe odaklanır. BT profesyonellerinin yönetime daha az, işletmeye değer katmaya daha fazla zaman ayırması gerektiğine inanıyoruz. 1 tıklamayla küme ve federasyon yükseltme özelliği mükemmel bir basitlik örneğidir. ESXi ve Donanım Yazılımı yükseltmesi sırasında ana bilgisayarların bakım modunda olması ve yeniden başlatılması gerekir. HPE OmniStack v4.1.1U1 ile, yükseltme sürecini sorunsuz hale getirmek için bakım moduna giriş ve çıkış iyileştirildi ve süreç daha hızlı hale getirildi.

Gelişmiş NSX-T Desteği : Bazı müşterilerim, NSX-T desteğini HPE OmniStack v4.1.1U1 ile genişlettiğimiz için çok heyecanlandı. Artık Depolama ve Federasyon trafiği dahil olmak üzere tüm trafik, NSX-T tarafından yönetilen anahtarlarda desteklenmektedir. Önceden, Depolama ve Federasyon trafiği yalnızca standart vSwitch’lerle destekleniyordu.

Mevcut bir HPE SimpliVity Gen10 müşterisiyseniz ve geçerli bir destek sözleşmeniz varsa, ek ücret ödemeden en son HPE OmniStack sürümüne hak kazanırsınız. Size uygun olan en son sürüme yükseltebilir veya yardım için güvenilir HPE İş Ortaklarından LTS Bilişim ile iletişime geçebilirsiniz.